Haber

AB Komisyonu: İsveç ve Danimarka’daki Kuran saldırıları bireysel provokasyondur

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu sözcülerinden Nabila Massrali, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların “bireysel provokasyon” olduğunu söyledi.

Massrali, günlük basın toplantısında Kuran’a yönelik saldırılara ilişkin soruları yanıtladı.

Massrali, AB’nin üye devletlerin kutsal kitaplarına yönelik şiddet eylemlerini önlemek için yasa çıkarmayı planlayıp planlamadığı sorusuna, “Bireysel provokatörlerin bu pervasız eylemleri yalnızca bizi ve toplumlarımızı bölmek isteyenlerin işine gelir” dedi. söz konusu.

Massrali, AB’nin İsveç ve Danimarka ile sürekli iletişim halinde olduğunu belirterek, her iki ülkenin de bu eylemleri kınadığını hatırlattı.

AB’nin saldırıları reddettiğini vurgulayan Massrali, şöyle devam etti:

“AB, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve buna bağlı hoşgörüsüzlük tezahürlerinin Avrupa’da yeri olmadığı konusunda her zaman net olmuştur. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu tür eylemler AB’nin üzerine inşa edildiği değerlerle bağdaşmaz. Buna dini topluluklara saygı da dahildir. .”

Massrali, “AB, din veya inanç özgürlüğünün desteklenmesine, Müslüman karşıtı nefret ve hoşgörüsüzlükle mücadeleye büyük önem veriyor. AB, devletleri düzenli olarak Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük, şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmeye davet ediyor.” dedi.

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de geçen hafta İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik hareketlerin ardından dini nefreti teşvik eden her türlü hareketi reddettiklerini belirtti. güçlü ve kararlı reddini yineler. Yurt içinde ve yurt dışında din ve ifade özgürlüklerini desteklemeye devam edeceğiz. Ancak yasal olan her şey ahlaki değildir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

finike-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu